יישור שיניים? כשנגיע לגשר... נוותר עליו!

4/1/2018

יישור שיניים? כשנגיע לגשר... נוותר עליו!

 

המלצה על טיפול אורתודונטי אלטרנטיבי, מאת: רומם סרנגה

 

גילוי נאות: גיסי אורתודונט מצוין, והציע לנו לעשות גשר בחינם. למרות זאת, כשבתנו הבכורה הגיעה לגיל 11 ונזקקה ליישור שיניים, הלכנו לפגישת ייעוץ אצל ד"ר מיכאל גורבונוס. חברה טובה אמרה לנו: "אתם חייבים לפגוש אותו; הוא משהו אחר". אז הלכנו, ולאחר שיחה של שעה החלטנו ליישר שיניים, אבל לוותר על הגשר. 

 

למה בכלל צריך ליישר שיניים?  

ד"ר גורבונוס הוא רופא שיניים מפתיע. אמנם המרפאה שלו נראית רגילה לגמרי, אבל כשהוא מתחיל להסביר את הגישה שלו ליישור שיניים, הוא לא מפסיק להפתיע. מה שתפס אותנו יותר מכול היה ההקשרים המפתיעים שעשה בין יישור לסתות לתופעות כגון כאבי גב ורגליים, בעיות שינה ונחירה, בעיות נשימה, הרטבת לילה ואף כסיסת ציפורניים. התרשמנו שההסתכלות שלו על שיניים ולסתות אינה רק טכנית ופונקציונלית – היא התבוננות הוליסטית, עמוקה והגיונית מאוד. 


 

מה בין יישור שיניים לכאבי רגליים?

"יש אנשים שחיים מצוין עד גיל 90 עם לסתות לא ישרות", אומר ד"ר גורבונוס, "אבל אצל רוב האנשים לסתות לא מאוזנות משפיעות לרעה על מערכות אחרות בגוף. זה הרבה יותר רחב ועמוק מהשאלה של אסתטיקה. למשל, לסתות לא מאוזנות עלולות לגרום לנטייה של הגולגולת מעט קדימה, והנטייה הזאת משפיעה על עמוד השדרה ועל כל היציבה של השלד. הן יכולות לגרום לכאבי גב, לכאבים ברגליים ולעוד תופעות רבות שבאופן רגיל לא היינו מקשרים ליישור שיניים".

הרטבת לילה, למשל, היא עוד תופעה שרוב האנשים לא קושרים למצב הלסתות, אבל ד"ר גורבונוס רואה את הקשר. "לסתות לא מאוזנות יכולות לגרום לנשימת פה, כלומר שהנשימה מתבצעת בעיקר דרך הפה ופחות דרך האף", הוא מסביר. "כשאנחנו ישנים אנחנו אמורים לישון עם פה סגור ולנשום דרך האף. לעומת זאת, כשאנחנו ישנים עם פה פתוח ונושמים דרך הפה אנחנו מכניסים כמות גדולה מדי של אוויר. זה גורם להפרשה נמוכה מדי של הורמון שאמור לווסת את הירידה של המים לשלפוחית השתן בזמן השינה, וכך איכות השינה נפגעת. מבוגרים קמים יותר לשירותים והילדים סובלים מהרטבת לילה".

 

אז למה לוותר על הגשר?

"הגשר מפעיל כוח חיצוני אגרסיבי מאוד על הלסתות", הוא מסביר, "ואינו עוזר ללסתות להתפתח באופן טבעי, אורגני. זוהי שיטה שמקובלת מאוד בארצות המערב ובעיקר בארצות הברית, שמטרתה להגיע לתוצאות מהירות, בלי להבין לעומק את ההשלכות הרחבות יותר על הגוף. יישור לסתות עם גשר פותר בעיה נקודתית אסתטית אבל עלול לגרום לחוסר איזון במערכות אחרות, בעיקר לפגיעה בשלד. הלסתות הן אחת משלוש נקודות איזון של הגוף ופעולה אגרסיבית עליהן משפיעה על עצמות הגולגולת, על עמוד השדרה ועל איזון השלד כולו".

 

האלטרנטיבה: השיטה התפקודית

במקום גשר, ד"ר גורבונוס מציע את השיטה התפקודית. מדובר במכשירים ניידים (שאפשר להסירם, כמו פלטה) שאינם מפעילים כוח או לחץ. "המכשירים התפקודיים עושים סטימולציה שגורמת לגוף לתקן לבד את מה שדרוש תיקון", מסביר ד"ר גורבונוס. "למשל, בעיה של צפיפות שיניים נוצרת עקב לסת צרה מדי – בגלל חוסר התפתחות או השפעה גנטית. מקובל לעקור שיניים כדי לפנות מקום, אבל ברוב המקרים יש כאן לסת שצריך ואפשר להרחיב די בקלות. אנחנו שמים פלטה שגורמת לסטימולציה על הלסת, והלסת מתרחבת באופן טבעי, ללא צורך בעקירה ובלי לחץ חיצוני ופעולה אגרסיבית".

 

 

ובכל זאת, יש לגשר יתרון אחד שד"ר גורבונוס אינו שוכח להזכיר. "היתרון היחיד של הגשר הוא שהוא אינו דורש שיתוף פעולה של המטופל – שמים אותו פעם אחת ואי אפשר להוריד". השיטה התפקודית, לעומת זאת, דורשת קצת משמעת עצמית. המכשירים התפקודיים הם מכשירים ניידים שאפשר להסיר אותם בכל רגע, והעובדה הזאת – שהיא גם יתרון גדול – הופכת לחיסרון כשהמטופל אינו מקפיד ללכת עם המכשיר במשך הזמן הדרוש. עם חלק מהמכשירים צריך ללכת 24 שעות ועם חלק – רק לישון בלילה, אבל אם לא מקפידים על המינימום הדרוש – השינוי לא יקרה.

 

טיפול כבר מגיל ארבע

הפתעה נוספת שד"ר גורבונוס שולף היא גיל התחלת הטיפול. באורתודונטיה הקונבנציונלית מקובל להתחיל טיפול בגילים עשר עד 12, תלוי במצב בקיעת השיניים, אבל ד"ר גורבונוס מסביר שבשיטה התפקודית אפשר ואף רצוי לטפל מגיל הרבה יותר צעיר. "חלק מהטיפולים אפשר ורצוי להתחיל בגיל מוקדם, אפילו לפני גיל ארבע. בגיל הזה הלסתות רכות יותר והטיפול יהיה מהיר יותר וקל יותר. טיפול שנמשך שנתיים אצל נער בן 11 יכול לקחת שנה אצל ילד בן ארבע. מכיוון שהשיטה תפקודית, כלומר הגוף בונה את עצמו ומתקן את עצמו, ההשפעה של הטיפול אינה נעלמת עם הזמן".

 

הסברים נוספים? בשמחה ובחינם

הדבר השני שד"ר גורבונוס אוהב מאוד לעשות, חוץ מלטפל, הוא לדבר. אם תשאלו אותו על השיטה התפקודית הוא ייהנה מאוד להסביר לכם, ירחיב ויעמיק ויפליג למחוזות ידע נוספים, ככל שרק תרצו. אתם מוזמנים ליצור קשר עם המרפאה ולתאם פגישת ייעוץ חינם.

 

ד"ר גורבונוס מטפל במרפאת קרית ביאליק, שדרות בן גוריון 63

ובמרפאת תל אביב, טופ איכילוב מרכז ויצמן, ויצמן 14 קומה 20

 

לתיאום פגישת ייעוץ חינם התקשרו 04-8737122.

למידע נוסף בקרו באתר: www.orthokids.co.il.

 

Please reload

Please reload